A-csoport

Maccabi Haifa-Bordeaux :  0-1  (Jussie 13.)

Juventus-Bayern München :  1-4  (Trezeguet 19., ill. Butt 30(11es).,

Olic 51.,Gomez 83.,Tymoschtschuk 90.)

Torinóban rendezték a Bajnokok Ligája csoportkör utolsó fordulójának egyik legnagyobb érdeklődéssel várt mérkőzését, a Juventus és a Bayern München összecsapását. Az olasz együttes volt kedvezőbb helyzetben, mivel számára a döntetlen is elég volt a Bordeaux mögötti második hely megszerzéséhez, míg a németeknek mindenképpen nyerniük kellett, ha tavasszal is a BL-ben akarták folytatni.

Louis van Gaal együttese ennek megfelelően kezdte a mérkőzést. Az 5. percben Thomas Müller középre passzolt labdáját Bastian Schweinsteiger lőtte nagy helyzetben a kapu fölé, majd hét perccel később Mark van Bommel beadása után Ivica Olic fejelt a bal kapufára.

Mégis a hazaiak szerezték meg a vezetést a 18. percben: Claudio Marchisio gyönyörűen ívelte a labdát David Trezeguet-hez, aki kapásból lőtt a kapu jobb oldalába.

A 30. percben azonban egyenlített a Bayern München, ráadásul kapusa, Butt révén. Olic tört be a tizenhatoson belülre, a csatárt Martín Cáceres szabálytalanul állította meg. A német együttes kapuvédője elvette Schweinsteigertől a labdát, majd biztosan lőtt Buffon kapujának jobb oldalába.

A gól jót tett a vendégeknek, akik átvették a mérkőzés irányítását, de a szünet előtt nem sikerült megszerezniük a vezetést. A második félidő elején viszont gólra váltották a fölényüket. Van Bommel jobb oldali beadása után Daniel van Buyten fejelt jól kapura, Buffon még bravúrral védett, ám a labda Olic elé került, aki közelről nem hibázott, ballal a bal sarokba vágta a labdát.

A Juventus próbálkozott az egyenlítéssel, de már nem tudott felállni a padlóról. A 83. percben aztán eldőlt a mérkőzés. Buffon hiába védte Van Buyten fejesét, az üresen hagyott Mario Gómezhez került a labda, aki ballal a kapuba lőtt. A 92. percben Anatolij Timoscsuk adta meg a kegyelemdöfést a Juventusnak, Robben passza után jobbal lőtt a kapu bal oldalába. A Bayern tehát kiütötte az olasz csapatot, és továbbjutott.

0

Ebből a csoport a Bordeaux 1.,a Bayern München 2. helyen került a legjobb 16 közé.

A Juventus az Európa Ligában folytathatja tovább a küzdelmeket.

B-csoport

Wolfsburg-Manchester United :  1-3  (Dzeko 56., ill Owen 44.,83.,90.)

Besiktas-CSZKA Moszkva :  1-2  (Bobo 86., ill Kraszics 41.,Aldonyin 95.)

A B-csoportból a Manchester United 1., 13 ponttal a CSZKA Moszkva 2., 10 ponttal.

A Wolfsburg az Európa Ligában folytathatja.

C-csoport

Olympic Marseille-Real-Madrid :  1-3  (Lucho 11., ill. C.Ronaldo 5.,80.,

R.Albiol 60.)

FC Zürich-AC Milan :  1-1  (Gajics 29., ill. Ronaldinho 65.(11es))

Zürichben a hazaiak veszíteni való nélkül léptek pályára – már a mérkőzés előtt eldőlt, hogy negyedik helyen végeznek a csoportban –, ennek ellenére kitettek magukért. Az első félidőben több helyzetet dolgoztak ki, mint a Milan, és a 29. percben a vezetést is megszerezték: Milan Gajics szabadrúgásból remekül tekert a jobb alsó sarokba. 1–0

A második félidőben sokáig úgy tűnt, hogy hiába a támadóbb felfogás, a helvétek ezúttal is megleckéztetik a Milant – emlékezhetünk: Olaszországban 1–0-ra nyertek –, ám a 63. percben fordulat következett be a mérkőzésen. Alain Rochat ugyanis szabálytalankodott Marco Borriellóval szemben, a játékvezető pedig büntetőt ítélt és kiállította a vétkest.

Ronaldinho gólra váltotta a tizenegyest (1–1), a piros-feketék pedig ismét nyeregben érezhették magukat, és a folytatásban elégnek is bizonyult a döntetlen a továbbjutáshoz.

4

A C- jelű kvartettből a Real Madrid 1., az AC Milan 2., helyen jutott a legjobb 16 közé.

Az Olympic Marseille az Európa Ligában folytathatja tovább.

D-csoport

Chelsea–APOEL :  2–2  (Essien 19.,Drogba 26., ill. Zewlakow 6.,

Miroszavjevics 87.)

Atlético Madrid–Porto :  0–3  (Bruno Alves 2., Falcao 14., Hulk 76.)

A D-csoportból a Chelsea 14 ponttal első,a Porto 12 ponttal második helyen juttot a nyolcad döntőbe.

Az Atletico Madrid 3 ponttal kivívta az Európa Ligás szereplést az APOELlel szemben(az egymás elleni eredmények figyelembevételével).

E-csoport

Olympic Lyon-DVSC-TEVA : 4-0  (Gomis 25.,Bastos 45.,Pjanic 59.,

Cissokho 77.)

Liverpool-Fiorentina :  1-2  (Benajun 43., ill. Jörgensen 63.,Gilardino 92.)

Alberto Gilardino lefújás előtt szerzett góljával a Fiorentina 2–1-es győzelmet aratott a Liverpool otthonában, így megszerezte a labdarúgó Bajnokok Ligája E-csoportjának első helyét.

Santana (balra) és Gerrard harca a labdáért (fotó: Reuters)

A Liverpool–Fiorentina mérkőzésnek a csoportelsőség szempontjából volt tétje, igaz, csak az olaszoknak volt esélyük megszerezni az első helyet.

Rafael Benítez együttesében a kezdőben kapott helyet Alberto Aquilani, a spanyol szakember több játékosát is pihentette: Cavalieri védett, Darby volt a jobbhátvéd, és Dossena is helyet kapott, a középpálya a bal oldalán.

Az első 25 percben nem kápráztatták el szurkolótáboraikat a csapatok, csupán egy nagy helyzetet lehetett feljegyezni: még az ötödik percben Dossena tekert középre, Kuyt viszont kapu mellé fejelte a ziccert.

A félidő végén a Fiorentina volt fölényben, de nem tudtak túljárni Cavalieri eszén. A Liverpool azonban megszerezte a vezetést: Gerrard labdájára szabadon érkezhetett Benajun, és az izraeli középpályás fejese a bal sarokban kötött ki. Miután a Lyon a másik meccsen vezetett a Debrecen ellen, a franciák kerültek a csoport első helyére.

A második játékrész elején újra Cavalierinek kellett nagyon védenie, ezúttal Gilardino fejesét hatástalanította. A 63. percben azonban már tehetetlen volt a kapus: Gilardino passzolt Jörgensenhez, aki a balösszekötő helyéről a bal sarokba vágta a labdát. Benítez cserélt is utána, pályára küldte a sérüléséből felépülő Fernando Torrest.

A spanyol játékos nem tudott góllal hozzájárulni csapata eredményességéhez, ellenben a Fiorentina megszerezte a győztes gólt és a csoportelsőséget: a már az első gólnál is bizonytalankodó Darby hibázott újra, a labda Gilardino elé került, aki élt is a lehetőséggel. A másik meccsen a Lyon 4–0-ra megverte a Debrecent, de a franciák így is „csak" másodikok lettek.

0

A Fiorentina 1.,az Olympic Lyon 2., helyen várhatja a nyolcad döntők sorsolását.

A Liverpool csatlakozik az Európa Liga nívós résztvevői közé.

F-csoport

Dinamo Kijev-Barcelona :  1-2  (Milevszkij 2., ill. Xavi 33.,Messi 86.)

Internazionale-Rubin Kazan :  2-0  (Eto'o 31.,Balotelli 64.)

Bajnokok Ligája F-csoportjából az erőviszonyoknak megfelelően a címvédő spanyol Barcelona és az olasz Internazionale jutott be a nyolcaddöntőbe. Nem borult tehát a papírforma. José Mourinho szerint a siker mindenkinek szól, míg Pep Guardiola elmondta, nagy erőfeszítés kellett ahhoz, hogy a Barcelona az élen tudjon végezni a csoportban.

Mourinho (középen) a továbbjutás ellenére sem tudott felhőtlenül
örülni (Action Images - archív)

Az olasz csapat részéről a Juventus elleni (szombati) vereség után nem nyilatkoztak a szakmai stáb tagjai, most azonban megszólalt a gárda portugál vezetőedzője, José Mourinho is.

„Amikor a mérkőzés előtt arról beszéltem, hogy nem a másik összecsapásra fogunk koncentrálni, arra gondoltam, hogy a szokásosnál támadóbb felfogásban játszunk majd a Kazany ellen. Így is cselekedtünk, és négy nagyszerű játékos szerepelt a középpályán: Sztankovics, majd a helyén Cambiasso, de a legjobb teljesítményt szerintem Motta nyújtotta, Sneijder pedig egyensúlyt teremtett a csapatrészek között" – nyilatkozta Mourinho a mérkőzés utáni konferencián.

„Mindenki kivette a részét a továbbjutásból, Júlio Cesártól Balotelliig, és azok is, akik éppen nem játszottak. Az előző évben azt mondtam, szívesen játszanék a Manchester United ellen, mert az extra motivációt jelentene a számunkra. Most is van három angol élcsapat a lehetséges jelöltek között, aztán ott a Real Madrid és a Sevilla, utóbbi sem sokkal gyengébb együttes, a Bordeaux és a Fiorentina pedig elég sok pontot gyűjtött a csoportjában. Igazán nem tudom melyik csapatot válasszam. A Chelsea-t, mert része a múltamnak? Lehet, hogy valójában én vagyok része a klub történelmének" – filozofált a portugál vezetőedző.

Arra a kérdésre pedig, hogy miért nem látszódott rajta az öröm a legjobb 16 közé jutásért, azt mondta: úgy tűnik, Itáliában nem csak a jó eredmények számítanak.

Massimo Moratti, az Inter elnöke azt emelte ki, hogy úgy látszik, Mourinho tud bánni az öntörvényű Mario Balotellivel is, aki a tegnapi meccsen bődületes szabadrúgásgólt szerzett:

„Látszólag sokszor haragszik rá, de a végén a kezdők közé jelöli egy ilyen fontos BL-meccsen. Szívesen látnám Balotellit a nemzeti csapatban is."

Christian Noboa, a Kazany középpályása büszke csapatára, bár sajnálja, hogy elszalasztották a továbbjutást:

„Véleményem szerint nem játszottunk rosszul, a kettő nulla nem reális eredmény. Sajnos elkövettünk két hibát, a milánóiak pedig megbüntettek minket. Volt három-négy lehetőségünk, de nem használtuk ki őket, így most az Inter és a Barca megy tovább helyettünk."